Zameczek myśliwski w Promnicach mieści się w lesie Paprocan, na terenie gminy Kobiór (powiat pszczyński). Od Tychów dzieli go 7 km.
Historia Promnic zaczęła się w XVI wieku. Wtedy to biskup Baltazar von Promnitz wykupił ziemie Wolnego Państwa Pszczyna. W skład jego terenów wchodziły właśnie Promnice. Z początku miasto było własnością rodu Anhaltów, potem – Hochbergów.
Zamek w Promnicach został wybudowany w latach 1760-1766. Wzniósł go ród Promnitzów. Inicjatorem budowy był ostatni potomek staropolskiej szlachty – Jan Adam Promnitz. Projektował go nadworny architekt tej rodziny – Jan Jahne z Żar koło Żagania. W połowie XIX wieku został on odbudowany przez Jana Henryka XI Hochberga (tytułującego się Herzog von Pless). Na miejscu chylącego się już ku upadkowi dworku Promnitzów stanął zameczek z widocznymi wpływami niemieckimi. Prace budowlane skończyły się w 1861 roku. Drewniane stropy, schody, drzwi i podłogi zachowały się do dziś w niemal nienaruszonym stanie. Stanowił on wówczas leśną rezydencję rodziny Hochbergów. Zaprojektował go nadworny architekt pszczyński – Oliwer Pawelt. Niestety 24 września 1867 roku obiekt spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Rok później odbudowano go za sumę 3600 marek w złocie. Pracami budowlanymi zajął się J.Böehme z Pszczyny. To urokliwe miejsce upodobała sobie żona Jana Henryka XV – Maria Teresa Cornwalis West (księżna Daisy). Zameczek w Promnicach został wybudowany z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej. Miasto to odwiedzały takie persony jak: Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern – król Prus i Wilhelm II – cesarz Niemiec. Pod koniec lat 30-tych zameczek przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Wtedy to dzieci Jana Henryka XV oddały Promnice, jako część opłaty spadkowej. Na początku pieczę nad tym zabytkowym obiektem pełniły Lasy Państwowe, a następnie przejęły go kolejne kopalnie i zrzeszenia górnicze. W 2003 roku Promnice ponownie stały się własnością Skarbu Państwa. W tym samym roku miało tu miejsce spotkanie prezydentów Polski, Węgier, Słowacji i Czech.
Dzisiaj zameczek myśliwski w Promnicach jest siedzibą restauracji oraz Hotelu Noma Residence.
Zamek w Promnicach jest jednym z najcenniejszych zabytków Tychów i zachowanym obiektem w stylu neogotyckim. Na jego dziedzińcu w 1864 roku została wzniesiona figura przedstawiająca patrona myśliwych św. Huberta z jeleniem. Rzeźba ta inspirowana była postacią Księcia Pszczyńskiego Jana Henryka XI. Święty ubrany jest w tunikę, a na plecach ma zarzuconą skórę niedźwiedzia. Na prawym ramieniu ma zawieszoną torbę myśliwską i łuk.